2:47 am - czwartek Październik 17, 2019

Silne leki opioidowe

Relvar

Opioidy są to związki, które są pokrewne opium. Opiatami nazywane są preparaty lecznicze, które produkowane są z opium. Do nich zaliczają się naturalne leki, takie jak morfina czy kodeina. Leki opioidowe stosowane są w leczeniu nieprzemijających, zazwyczaj silnych bólów. Do silnych leków opioidowych zalicza się m.in. morfina, oksydokon, fentanyl.

Morfina stosowana jest w leczeniu bardzo silnego bólu. Występuje w formie tabletek, stąd sposób użycia ogranicza się do drogi doustnej. Cechuje się dość niską dostępnością biologiczną. W niektórych przypadkach podaje się ją drogą pozajelitową. Jeżeli występują problemy podawania leku tą drogą, zaleca się aplikacje doodbytniczą lub przezskórną. Morfina może być niebezpieczna dla osób z niewydolnością nerek, dlatego w ich przypadku lek trzeba ostrożnie dawkować.

Biodostepność oksydokonu jest nieco większa, niż w przypadku morfiny. Można go podawać zarówno drogą doustną, dożylną lub podskórną. Charakteryzuje się wysoką skutecznością. Fentanyl zalicza się do syntetycznych opioidów. Jego działanie jest znacznie silniejsze, niż w przypadku morfiny.

Filed in: Leki

No comments yet.

Leave a Reply