3:02 am - czwartek Październik 17, 2019

Rodzaje środków przeciwbólowych

ProSzkliwo dla dzieci ulotka Butapirazol ulotka

W zwalczaniu bólu niezastąpione są środki przeciwbólowe. Zmniejszają nasilenie niemal każdego rodzaju bólu. Środki przeciwbólowe można podzielić na dwie grupy: analgetyki nieopioidowe oraz leki opioidowe. Pierwsza grupa leków zalecana jest osobom, które skarżą się na umiarkowany ból. Do kategorii tych leków zaliczyć można paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Leki te zazwyczaj dostępne są bez recepty. Część z nich wykazuje również działanie przeciwgorączkowe.

Do leków opioidowych zaliczają się zarówno te o słabym, jak i silnym działaniu. Do słabych opioidów wlicza się np. kodeina czy tramadol. Jeżeli chory zażyje więcej, niż zalecaną dawkę maksymalną, pojawiają się skutki uboczne, jednak właściwości uśmierzające leku nie zmieniają się. Wśród silnych opioidów dominuje morfina, metadon czy oksydokon. Leki opioidowe mają zróżnicowane działanie, efektywność czy biodostępność. Różny mają także metabolizm. Niektóre rodzaje leków opioidowych nie są wskazane w połączeniu z inną grupą leków. Ponadto część wykazuje działania niepożądane, jak np. zaparcia. W przypadku poszczególnych leków, zabronione jest prowadzenie pojazdów.

Opioidy stosowane są głównie w chorobach nowotworowych, podczas leczenia chorób układu kostno-stawowego czy w bólach neuropatycznych.

Aquafresh Mini opinie
Filed in: Ból

No comments yet.

Leave a Reply