Rodzaje bólu

Rodzaje bólu
kup w aptece Augumentin po niskiej cenie

Ból można podzielić na kilka kategorii, w zależności m.in. od funkcji, jak i czasu trwania. Wyróżniamy zatem ból ostry, o dużym nasileniu, jednak czas jego trwania nie może przekraczać trzech miesięcy. Ból ostry często pojawia się w wyniku urazu, na skutek operacji. Pełni on funkcję ostrzegawczą przed potencjalnym zagrożeniem zdrowotnym. Leczenie bólu ostrego zazwyczaj nie jest skomplikowane.

Innym rodzajem bólu jest ból przewlekły. Tym terminem określa się dolegliwości bólowe, które trwają od co najmniej trzech miesięcy. Z powodu jego specyfiki oraz objawów, ból przewlekły uznawany jest za chorobę. Przykładem bólu przewlekłego mogą być bóle głowy i twarzy. Te z kolei można podzielić na kilka kategorii, takich jak: bóle zewnątrzczaszkowe (oko, ucho, nos, gardło itp.), wewnątrzczaszkowe (naczyniaki, tętniaki, krwiaki itp.), bóle dotyczące zaburzeń nerwów czaszkowych (często są skutkami różnych chorób, mogą być też spowodowane przez guzy), psychogenne (zazwyczaj nie można wykryć żadnych uszkodzeń tkanek). Do bólu przewlekłego mogą się także zaliczać osteoporoza, dolegliwości bólowe w chorobie nowotworowej czy neuropatyczne zespoły bólowe. Ten rodzaj bólu jest najtrudniejszy do wyleczenia.

Ostatnim typem bólu są bóle przetrwałe. Najczęściej powstają na skutek nieodpowiedniego leczenia bólu ostrego. Często nie ustępuje nawet pomimo wyleczenia i zagojenia uszkodzonych tkanek.

Armin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj dalej x