Kwas acetylosalicylowy

Kwas acetylosalicylowy
Sensodyne Classiccena Cervarix ulotka

Kwas acetylosalicylowy jest zaliczany do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest to także pochodna kwasu salicylowego. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych, które dostępne są bez recepty. Kwas acetylosalicylowy sprzedawany był pod nazwą aspiryna. Początkowo miał formę proszku, obecnie tabletek.

Działanie kwasu acetylosalicylowego opiera się na ograniczaniu produkcji prostaglandyn. Inicjują one powstanie stanu zapalnego. Lek ten ma działanie wielokierunkowe. Stosowany jest m.in. w przypadku bólów brzucha, stawów, zębów, nerwobóli, grypy czy w przeziębieniu. Najlepiej lek ten zażyć już przy pierwszych symptomach choroby lub bólu. W zależności od zażytej dawki, może wykazywać działanie przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Z tego powodu kwas acetylosalicylowy wskazany jest w leczeniu stanów zapalnych. Do ich objawów zaliczają się obrzęki, zaczerwienienie, a także ból. Stany zapalne są wynikiem infekcji lub chorób zwyrodnieniowych.

Kwas acetylosalicylowy może jednak wywoływać skutki uboczne. Zakłada się, że dotyczą one niewielkiej ilości osób zażywających lek. Najczęstszymi dolegliwościami jest pieczenie oraz bóle zlokalizowane w nadbrzuszu. W przypadku przedawkowania, do podstawowych objawów zaliczyć można zawroty głowy, nudności, wymioty, problemy ze wzrokiem i słuchem. Z czasem rozwija się kwasica metaboliczna. Niekiedy zażyta ilość leku przyczynia się do powstania niewydolności nerek, śpiączki czy drgawek. Ponadto należy pamiętać, że kwas acetylosalicylowy, wchodzi w reakcje z niektórymi lekami. Z tego powodu należy zażywać go bardzo ostrożnie.

Niquitin - pastylki cena Babyhaler opinie

Armin

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj dalej x