Dlaczego zażywamy środki przeciwbólowe?

Dlaczego zażywamy środki przeciwbólowe?

Ból pełni bardzo ważną rolę w organizmie, jednak pomimo tego, jest on nieprzyjemnym a czasem niepożądanym doznaniem. Z tego powodu staramy się go wyeliminować, zażywając powszechnie dostępne środki przeciwbólowe. Długotrwały ból ma bowiem nieraz dość poważne konsekwencje. U chorych można zaobserwować różne zaburzenia i zmiany natury fizjologicznej, psychologicznej czy społecznej. Wpływa to zatem na pogorszenie jakości życia oraz utrudnia wykonywanie codziennych czynności i obowiązków. Efekty te uzależnione są od intensywności bólu, a także czasu jego trwania. Zazwyczaj, im większe natężenie bólu, tym większe zaburzenia. Podobna zależność występuje w przypadku długości trwania bólu.

Najwięcej zmian występuje u osób z bólem przewlekłym. Takie osoby często narzekają na bezsenność, utratę apetytu, spadek libido. U niektórych obserwuje się spadek progu bólu. Sen takich chorych zazwyczaj jest niespokojny. Często budzą się poprzez wystąpienie napadów bólowych. Z tego powodu, w trakcie całego dnia osoby z bólem przewlekłym są rozdrażnione i zmęczone.

Zmiany związane ze spożywaniem produktów, mogą spowodować otyłość lub nadmierną utratę masy ciała. Związane jest to z rzadszym spożywaniem posiłków bądź nadmierną chęć jedzenia. Druga opcja często jest powiązana z odczuwanym niepokojem. Ponadto osoby z bólami przewlekłymi są narażone na wystąpienie stanów depresyjnych. Rodzina i przyjaciele często obserwują zmiany w zachowaniu, które niekiedy są przyczyną kłótni i nieporozumień.

Armin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj dalej x